Soğuk geçen kış aylarında bina içerisinde kullanılan enerji ısıtmada yetersiz kalabilmektedir. Bu durum enerji tüketimini hat safhaya çıkarmaktadır.

Isı yalıtımı yapılmamış ya da yanlış yapılmış yapılarda gerçekleştirilen enerji tüketimi aile ve ülke ekonomisini her anlamda olumsuz etkilemektedir. Yakıt atıklarının çevreye verdiği zarar da hesaba katıldığında yalıtım uygulamaları başvurulabilecek en doğru yöntemdir. Isının mekan içinde eşit dağılımını da destekleyen yalıtım işlemleri, tüketicilerin tercihleri arasında ilk sırada gelmektedir.

Binanıza ısı yalıtımı yaptırmaya karar verdiyseniz, doğru malzeme ve işçilik ile doğru uygulama yaptıracağınızdan emin olmalısınız. Peki doğru yalıtım nasıl olmalıdır? Binalara yalıtım yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Yalıtım işlemlerinde ilk dikkat etmeniz gereken husus kaliteli malzeme ve tecrübeli işçilik hizmeti almaktır. Bina veya site yönetimi ile olarak kullanılacak malzemenin kalınlığı ve teknik tüm yönlerini değerlendirmelisiniz. Daha sonra karar verdiğiniz konular ile ilgili şartname hazırlayarak uygulayıcı firmaya şartnameyi teslim etmelisiniz. Firma ile gerekli tüm konuları önden yapılacak bir görüşme ile detaylandırarak karşılaştırma yapmalı ve bu şekilde işlem ile ilgili tüm araştırmaları yapmalısınız. Alacağınız hizmet içeriği ile alakalı mutlaka önceden fikir sahibi olmanız gerekmektedir.

Firma ile kararlaştırdığınız ve satın almaya karar verdiğiniz mantolama ürünlerinin her birinin teker teker TSE Belgesi ve raporlarını istemeyi ve kontrol etmeyi unutmamalıınız. Ürünlere ait CE belgelerinin de elinizde bulunduğuna dikkat etmelisiniz. Mantolama ürünlerini ambalajlarının üzerinde CE logosu bulunmaktadır. Üzerinde CE logosu bulunmayan ürünlerin çalışmalarda kullanılmamasına özen gösterin. CE logolu yapı malzemelerinin binanızın mantolanmasında kullanılması şarttır. Yeterlilik belgesi bulunmayan mantolama malzemelerinin, binanızın yalıtımında kullanılması ilerleyen vadede sıkıntılar yaratacak ve yalıtım problemleri yaşamanıza sebep olacaktır. Isı yalıtımı yapılacak cepheler de bulunan anten ve klima ünitesi ayrıca yağmur iniş boruları ve benzeri aparatların sökülüp takılması ve ısı yalıtım uygulaması sonunda nerede konumlandırılacağı konularında doğru kararlar verilmelidir.

Yönetim ile karar verdiğiniz ve çalışmayı yapacak firmanın bina yalıtımında kullanacağı ısı yalıtım levhasının tipi ve kalınlığının, görüştüğünüz Enerji Verimlilik Danışmanlığı şirketlerinin önerdiği yalıtım ürünleri tipi ve kalınlığı ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Firmanın, bina yalıtımınızı yapmak üzere temin ettiği ürünlerin sağlam, eksiksiz ve şartnamede yazan marka ve özelliklerde olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Ürünlerin ve firmanın yalıtım işlemlerinin uygulama garantisini istemeyi unutmamalısınız.

Bu aşamaya geldiğinizde çalışacağınız firmayıda belirlemiş olmanız gerekmektedir. Ancak firmanızı seçerken de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, Isı yalıtımı işlemleri başlatıldığında firmanın, işveren mali sigortası olmasına, çalışan ve üçüncü şahıslar adına da sigorta yapmış olmasına dikkat edilmelidir. Yalıtım uygulamaları yapan firmaların renklendirme ve termal kamera gibi hizmetleri veriyor olması da önemli noktalardan bir tanesidir. Tüm çalışmaları takip edebilecek teknik bir kadrosu bulunan firmalar, tercih yapılırken öncelikli olmalıdır.

Bursa Yalıbor tüm bu kriterleri bünyesinde toplayarak sizlere en doğru yalıtım hizmetini vermektedir.

Bor madeninin teknoloji ile birleştiği noktada yaşam standartlarınızıyükseltecek Yalıbor yalıtım sistemleri uzun ömürlü kullanımı ve yüksek yalıtım performansı ile binalarınız için en doğru tercih olmaktadır. İnsan sağlığına olumsuz hiçbir yan etkisi bulunmayan ve kansorejen maddeler içermeyen yalıbor, ısıya dayanaklılığı ile ön plana çıkmaktadır. Isı, ses ve yangın yalıtımlarının vazgeçilmez yalıtım malzemesi olurken, yapıları haşerelenme, rutubet ve küf risklerinden de korumaktadır. Bursa ısı yalıtım için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.